Aktualności
VII Retro Jarmark. Relacja
O, niechajże każdy, kto w sobotę 5 października roku Pańskiego 2024 znalazł się w okolicach malowniczego Wieruszowskiego Rynku, wie, że odbył się siódmy już z rzędu Retro Jarmark! Padało, ale
Od godziny 14:00 Rynek zatętnił życiem, jakby do minionych wieków powrócił, kiedy to jarmarki pachniały mydłem, powidłem i wszelkim dobrem, jakie matka ziemia rodzi w swoim łaskawym darze. A od godziny 15:00 uszy zebranych usłyszały pieśń dziadowskie w wykonaniu małych dziadów: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 Im, Janusza Korczaka. Dzieci przygotowała Pani Dominika Glac, a przygrywał Marcin Sobczak.
Gdy pieśni już przebrzmiały, nastąpiło widowisko, rekonstrukcja wiejskich dożynek 100 lat temu w wykonaniu GRH "Gloria Victis" oraz GRH "Ludność Cywilna z okolic Wielunia". Dożynki, niegdyś, były pod koniec września, kończyły trudy żniwne i bawiło się do rana!
Można było podziwiać stare monety, które opowiadają historię całego świata, magię obrazów przybliżył fotoplastykon, by w wizjerach dawnych zdjęć przeglądać się niczym w oknie do przeszłości. Można było przejechać się bicyklem, zrobić zdjęcie przy retro ściance, zobaczyć modę dawnych lat przygotowaną przez Sp. Nr 1 i Sp. Nr 3. Uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez Sp. nr 2, zrobić motankę, słowiańską lalkę na szczęścia. Dla tych zaś, którzy pragnęli nauczyć się dawnych rzemiosł, przygotowano warsztaty: kowalskakuźnia mistrzowie kaligrafii wprowadzali w tajniki sztuki pisania, garncarze uczyli lepić, rzeźbiarze- rzeźbić. Tak oto Wieruszowski deszczowy Rynek zamienił się w miejsce, gdzie duch przeszłości z nowym życiem się splata! Jarmark to nie tylko widowisko, lecz prawdziwe dzieło wspólne, dzieło rąk, serc i dusz całej naszej społeczności Każdy z nas jest ważny, dokłada swą cegiełkę do tej niezwykłej mozaiki tradycji i rzemiosła, które żyją dzięki nam! Dziękujemy szkołom z Gminy Wieruszów, KGW, wystawcom, rękodzielnikom, kolekcjonerom, kapeli, która grała ludowe przyśpiewki! Jarmark tworzymy wszyscy, jak jedną wielką rodzinę.
Wydarzenie dofinansowano ramach programu EtnoPolska 2024, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
LINK DO ALBUMU NA FACEBOOKU